Препоручујемо

Јутарње богослужење
Сваким даном
у 7:00 часова

све информације на телефон:
+387 65/982-961
(о. Нектарије)

Видовдански црквено-народни збор и годишњица пробоја "Коридора живота" у манастиру Дуга Њива ПДФ Штампа
Вијести - Вијести
уторак, 23 јун 2015 09:11

Дана 21. јуна 2015. године на Дугој Њиви свечано је прослављена слава манастира која се дуги низ година обиљежава у недјељу пред Видовдан, а уз ову свечаност услиједило је и обиљежавање 23 године од пробоја "Коридора слободе".

Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ зворничко-тузлански Г. Хризостом уз саслужење архимандрита Данила, игумана манастира Озрен, архимандрита Симеона, игумана манастира Бишње, архимандрита Луке, игумана манастира Карно, те протојереја-ставрофора Мирка Николића (архијерејски намјесник добојски), протојереја-ставрофора Радојице Ћетковића (архијерејски намјесник дервентски), јереја Стаменка Станковића (парох модрички) и протођакона Славољуба Милошевића. Након завршетка Свете Литургије обављен је Парастос и полагање вијенаца пострадалим борцима у акцији „Коридор '92“  на Спомен-обиљежју у потри манастира. Након парастоса услиједило је резање славског колача, обраћање званичника Републике Српске и културно-умјетнички програм.
На овој свечаности био је присутан и Предсједник Републике Српске г. Милорад Додик, те министар рада и борачко-инвалидске заштите г. Миленко Савановић, министар привреде, енергетике и развоја г. Петар Ђокић, војни представници Републике Српске и други званичници.

Архимандрит Нектарије (Тешић)

Годишњица пробоја "Коридора живота" (ВИДЕО)

На Дугој Њиви код Модриче данас се обиљежавају 23 године од пробоја "Коридора живота", највеће побједе Војске Републике Српске у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату. Предсједник Републике Српске Милорад Додик присуствује обиљежавању пробоја "Коридора живота".

манастиру Светог великомученика Цара Лазара на Дугој Њиви, литургију служи владика зворничко-тузлански Хризостом, након чега ће услиједити полагање цвијећа на спомен-обиљежје погинулима у рату.

Незапамћена хуманитарна катастрофа, смрт 12 беба и умирање бубрежних болесника у бањалучком Клиничком центру, због недостатка и немогућности допремања кисеоника пошто је на снази била ваздушна блокада коју је увео Савјет безбједности УН, био је основни разлог да Генералштаб Војске Републике Српске средином јуна 1992. године донесе одлуку о почетку акције "Коридор".
Војна операција пробоја коридора трајала је од 14. до 28. јуна на просторима цијеле Посавине, чиме је окончана 42 дана дуга копнено-ваздушна блокада западног дијела Српске и Републике Српске Крајине.

Извор: РТРС